Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on Paź 8, 2017 in Wskazówki modowe | 2 comments

Jaką odzież kupować żeby uniknąć uczulenia?

Jaką odzież kupować żeby uniknąć uczulenia?

Chodząc na zakupy nie myślimy  o tym, że wybrane ubrania mogą uczulać, a wbrew pozorom obecnie wiele osób jest podatnych na działanie różnorodnych alergenów, które możemy znaleźć nawet na odzieży. Zatem co w szczególności może nas uczulać? Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Intensywnie kolorowe sukienki, majtki, staniki…

Często lubianym elementem kobiecej garderoby są sukienki, które podobnie jak staniki, majtki itp. często ściśle przywierać do ciała.  Różnorodność wzorów i kolorów powoduje, iż podczas zakupu  zwracamy uwagę na to, czy dany model fajnie wygląda. Niewiele osób ma świadomość tego, że taka sukienka, majtki itp. mogą uczulać.

Bezpośrednią przyczyną alergii mogą być sztuczne barwniki, które są używane do farbowania tkanin. Zdarza się, że barwniki nie wnikają głęboko w tkaninę i ich drobinki pozostają na naszym ciele, często dotyczy taki problem materiałów syntetycznych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w ekologiczną odzież, która posiada naturalne barwniki. Aby nie wystąpiła reakcja na barwniki, warto wybierać także naturalne materiały, takie jak len lub niebarwiona bawełna. Nie można zapominać także o praniu odzieży bezpośrednio po zakupie.

Co jeszcze może uczulać?

Do impregnowania ubrań stosuje się także umaran diametylu. Jest to substancja grzybobójcza, którą napyla się np. na sukienki przeznaczone na eksport do odległych krajów. Na elementach skórzanych ubrań można też znaleźć niebezpieczny chrom lub etoksylowany nonylofenol.

Uczulać może także szkodliwy formaldehyd, który jest stosowany w lakierach, ale także jako warstewka ochronna na buty.

 

Jeżeli mamy skłonności do alergii, powinniśmy jak najbardziej ostrożnie dobierać swoją odzież. W szczególności należy uważać podczas zakupu odzieży przylegającej do ciała, syntetycznej, także wełnianej która jest silnym alergenem oraz tej która została do nas eksportowana z daleka.

Jeżeli mimo tego, że blisko ciała używasz tylko najbezpieczniejszych tkanin bawełnianych, nadal obserwujesz u siebie uczulenie, może to być spowodowane tym, że bawełna jest nieekologiczna. Zdarza się, że bawełna w celu uzyskania szybszego zysku jest hodowana na ogromnej ilości sztucznych substancji wspomagających jej wzrost i niestety może powodować uczulenie. Wówczas przy zakupach możesz starać się wyszukiwać ubrań na których metce jest informacja, że materiał wykonany jest z bawełny ekologicznej.

Zobacz też wypowiedź lekarza, który zwraca uwagę też na inne aspekty uczulające w przypadku alergików:

2 komentarze

    • Dziękuję 🙂

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *