Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on Paź 7, 2017 in Wskazówki modowe | 0 comments

Domowe farbowanie tkanin metodą Tie Die oraz tradycyjną

Domowe farbowanie tkanin metodą Tie Die oraz tradycyjną

Farbowanie tkanin to nierzadko jedyna szansa na uratowanie naszych ulubionych poszewek, ubrań czy koców. Tkaniny z czasem tracą swój blask, kolory płowieją, blakną i przestają być urokliwe. Często zżywamy się z naszymi ulubionymi produktami i nie chcemy się z nimi rozstawać z powodu oznak mijającego czasu. Farbowanie ubrań i innych tkanin, to dobry sposób na zachowanie swoich ulubionych produktów. Poznajmy domowe metody na odświeżenie wyblakniętych kolorów.

Dlaczego warto farbować tkaniny?

Farbowanie ubrań to sposób na zachowanie w szafie naszych ulubionych kreacji, z którymi łączą nas miłe wspomnienia, a które straciły już swój dawny blask. Zabarwiać można nie tylko ubrania. Proces ten idealnie sprawdzi się także w przypadku poszewek, obrusów, zasłon czy podkładek pod talerze. Z jednej strony jest to świetny sposób na odświeżenie wypłowiałych kolorów, zamaskowanie pożółknięć, z drugiej zaś metoda wprowadzenia do naszych wnętrz lub garderoby zupełnie nowych, modnych barw.

Co będzie nam potrzebne?

Przymierzając się do domowego barwienia będą nam potrzebne specjalistyczne farby do tkanin gdzie kupić takie produkty? Nie powinno być to trudne zadanie, gdyż farbki te są dosyć powszechne. Można je nabyć w większości hipermarketów, sklepów papierniczych, czy sklepów dla plastyków. W ostateczności, można je zamówić z internetu. Na popularnych portalach sprzedażowych znajdziemy bogatą ofertę takich produktów. Możemy wykorzystać także naturalny barwnik do tkanin. W tym celu można posłużyć się owocami, warzywami lub ziołami. Będziemy potrzebować także emaliowanego garnka, w którym zanurzymy tkaninę. Jego wielkość musi być dobrana do rozmiaru materiału. Chodzi o to, by cała tkanina była swobodnie zanurzona i można było ją zamieszać.

Zasady farbowania

Zanim przystąpimy do farbowania, poznajmy kilka zasad, które gwarantują sukces przedsięwzięcia i zadowalający efekt. Po pierwsze, przed rozpoczęciem farbowania, należy dokładnie uprać materiał, który chcemy poddać zabarwieniu. Po drugie, należy pamiętać, że pożółkłe i wyblakłe materiały można zabarwiać jedynie na kolor ciemniejszy od pierwotnego. Po trzecie, im bardziej naturalny materiał, tym lepsze efekty zabarwiania. Jeżeli tkanina jest syntetyczna, należy użyć większej ilości barwnika. Po czwarte, materiał powinna być całkowicie zanurzony w garnku, tak, by zabarwił się równomiernie.

Jak przeprowadzić barwienie?

Zanim zaczniemy barwić tkaninę, należy ją namoczyć w ciepłej wodzie. Barwnik przygotowujemy poprzez rozpuszczenie farbki w gorącej, dopiero zagotowanej wodzie. Na zawartość saszetki z farbką, powinno przypaść ok. 2,5 litra wody. W garnku z barwnikiem umieszczamy naszą tkaninę, po czym gotujemy przez ok 30 min mieszając co chwilę. Po upływie tego czasu, dodajemy sól do roztworu wg. zasady „jedna garść soli na litr wody”, po czym mocno mieszamy. Ten trik umożliwi bardziej dogłębne wniknięcie pigmentu. Gotujemy przez kolejne pół godziny. Po upływie tego czasu, pozostanie ostatni krok, jakim jest dokładne wypłukanie tkaniny w zimnej wodzie.

Nietypowe farbowanie tkanin metodą Tie Die

Jeśli macie ochotę nieco bardziej pokombinować to zachęcam do spróbowania farbowania metodą Tie Die. Polega ona na tym aby poprzez odpowiednie ułożenie tkaniny, np. wykonywanie supełków na niej przed farbowaniem otrzymać ciekawy wzór. Wzory te kojarzą się bardziej z modą hipisowska niż glamour, ale myślę, że niektórym z Was balansującym pomiędzy różnymi stylami może się ona spodobać, więc zapraszam na filmik od Juszes na temat tego farbowania.Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *